Jaki jest faktycznie wiek mojej ciąży?

Które usg jest bardziej miarodajne Mialam usg robione w 6, 7, 9 tygodniu i wiek dziecka pokrywa się z datą zapłodnienia/owulacja. Potem miałam usg w 12 i poczpoczątek 14 tygodnia i wiele dziecka jest starszy o 4 dni. Które usg jest bardzbardziej miarodajne, czy od 12 tygodnia dziecko może szyszybciej rosnąć i wyznaczyć wcześniejszą datę porodu. Nie wiem która datę porodu tzn z którego usg brać za ostateczna i jej się trzymać

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zazwyczaj lekarze umownie przyjmują za termin porodu datę wyznaczaną od ostatniej miesiączki (ciąża trwa 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) – tym bardziej jest ona prawdopodobna, gdy pokrywa się z szacunkami z USG pierwszych tygodni ciąży. Jest to tzw. reguła Naegelego. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/w-ktorym-tygodniu-ciazy-jestem-podstawowe-informacje-regula-naegelego-badania-suplementacja.

W późniejszym okresie ten termin, obliczany automatycznie, będzie się nieustannie zmieniał, gdyż aparat USG bierze pod uwagę poszczególne wymiary płodu. Warto jednak wiedzieć, że od 12. tygodnia ciąży każde dziecko rozwija się swoim własnym – indywidualnym – tempem. Dlatego też przy ustalaniu terminu porodu należy się sugerować raczej USG z I trymestru – do 10. tygodnia ciąży. Być może zainteresuje Panią nasz kalkulator ciąży i porodu: https://portal.abczdrowie.pl/termin-porodu.

Proszę również pamiętać, że dzieci rzadko rodzą się w wyznaczonym przez lekarzy terminie, dlatego należy traktować go jako termin orientacyjny. Faktycznie poród może mieć miejsce między 38. a 42. tygodniem ciąży. Zachęcam do lektury również tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ile-dokladnie-trwa-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.