Wiek ciąży a wyznaczenie terminu porodu

Witam, mam problem co do wieku ciąży i terminu porodu. Do 20 tygodnia termin z usg zgadzał mi się z terminem ostatniej miesiączki. W 30 tygodniu termin wyszedł o tydzień szybciej. Skąd taka różnica? W internecie wyczytałam, że przyczyną może być wcześniejsze zapłodnienie, ale z drugiej strony pisze, że wiek ciąży ustala się w pierwszym trymestrze i wtedy jest największa dokładność. Proszę o pomoc.

W sprawie ciąży i wszystkich z tym związanych działań należy konsultować się z ginekologiem, położnikiem. W sytuacji indywidualnej internet nie jest autorytetem. Potrzebny jest osobisty - jak najczęstszy kontakt ze specjalistą. Pozdrawiam, Alicja M. Jankowska