Termin porodu - który jest bardziej aktualny?

Witam, obecnie jestem w 18 tygodniu ciąży. Wg OM wg usg wykonanego 17.05.2011 jestem w 17. Termin porodu z OM 20.10.2011, a z usg 27.10.2011. Czy taka rozbieżność jest prawidłowa? Lekarz powiedział, że dzidzia trochę mała i nic więcej nie dodał. Wg usg wykonanego w 10 tygodniu termin porodu z usg wyznaczony był na 18.10. 2011. Dodam, że ostatnią miesiączkę miałam 13.01.2011. Cykle zwykle 28-32 dni. Kiedy mogło dojść do zapłodnienia ok. 28 stycznia czy ok. 6 lutego, bo wtedy z mężem współżyliśmy? Dodam jeszcze, że były to stosunki przerywane. Czy owulacja może się przesunąć przy raczej regularnych cyklach? Proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie!

Trudno jest ustalić, który stosunek zakończył się zapłodnieniem. Przy regularnych 28dniowych cyklach owulacja powinna mieć miejsce właśnie w terminie wcześniejszego zbliżenia. Wspomina Pani jednak, że cykle bywały dłuższe, nawet 32dniowe, co sprawia, że istnieje możliwość zapłodnienia podczas późniejszego stosunku.

Istnieje wiele czynników wpływających na długość cyklu, m.in stres, przemęczenie, infekcja, zmiana diety, nadmierny wysiłek fizyczny i inne. Trudno mi jest powiedzieć, czy w tamtym czasie doszło do zadziałania któregoś z powyższych czynników.

W położnictwie najważniejsze są jednak 2 terminy. Pierwszy, wg ostatniej miesiączki, który jest dość precyzyjny u kobiet z regularnymi cyklami, oraz drugi, obliczony podczas badania USG wykonywanego pod koniec pierwszego trymestru. Kolejne badania USG nie są już tak precyzyjne i wyliczony termin nie jest już tak wiarygodny. W związku z pokrywającymi się datami (2 dni różnicy mieszczą się w granicach błędu diagnostycznego) należy uznać, że termin porodu wypada między 18 a 20 października, a do poczęcia doszło po pierwszym zbliżeniu.

Na koniec chiałabym jeszcze podkreślić, że termin porodu jest tylko przybliżoną datą rozwiązania ciąży. Warto podkreślić, że jedynie ok 15% ciąż kończy się w terminie.

Pozdrawiam.