Czy jest szansa utrzymania ciąży?
Witam,
Chciałabym się dowiedzieć, czy w moim przypadku jest szansa na utrzymanie ciąży? To jest moja trzecia ciąża, pierwsza zakończyła się urodzeniem zdrowej córeczki, druga poronieniem zatrzymanym i łyżeczkowaniem w 9 tygodniu ( 2 lata temu). Teraz jestem w ciąży po raz trzeci, ostatni okres miałam 26 lutego przy 34 dniowym cyklu.
Jasnobrązowe upławy zauważyłam 8 kwietnia, poszłam do lekarza 12 kwietnia. Pani doktor powiedziała, że prawdopodobnie zaczęłam ronić, bo pęcherzyk ciążowy jest za mały, ma 3mm. Kazała zrobić następne USG po 5 - 7 dniach. Plamienie ustało 15 kwietnia. 17 kwietnia poszłam na USG do innego lekarza, USG wykazało, że pęcherzyk ciążowy urósł do 5.7 mm, ale jest owalny, a nie okrągły, jak w większości przypadków i nie widać zarodka. Do tego 5.7mm było zmierzone z mniejszej średnicy. Lekarz przepisał progesteron U******* 100mg 2 razy dziennie po jednej kapsułce. Lekarz także powiedział, że pęcherzyk ciążowy rozwija się zbyt powoli. Następną wizytę mam 24 kwietnia. Chciałbym się dowiedzieć czego mogę się spodziewać?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Witam!
Według ostatniej miesiączki 17 kwietnia powinna być Pani w 6,5-tygodniowej ciąży. Wówczas pęcherzyk powinien być większy, a zarodek widoczny (czasami jednak trudno go zaobserwować, ponieważ w tym czasie jest jeszcze bardzo mały).
Zbyt wolny wzrost pęcherzyka oraz jego nieprawidłowy kształt niestety przeważnie świadczą o dużych wadach, które uniemożliwią dalszy rozwój zarodka. Lekarz przepisał Pani preparat progesteronu - hormonu koniecznego do utrzymania ciąży. Istnieje pewna szansa, że wpłynie to korzystnie na rozwój embrionu. Wszystko powinno się wyjaśnić podczas kolejnego badania USG. Nigdy nie należy tracić nadziei, powinna jednak przygotować się Pani na ewentualność obumarcia zarodka.