Czy jeszcze mogę zajść w ciążę?

W odpowiedziach lekarzy przeczytałam, że okres po ostatniej miesiączce powinien trwać 6 miesięcy jak również zalecane było zrobienie badania hormonalnego FSH. Mam 50 lat i od 5 miesięcy nie mam miesiączki, a mniej więcej od trzech tygodni zaobserwowałam "uderzenia gorąca". Zrobiłam dwukrotnie badanie FSH i wyniki z 14 września br 68,7mlU/ml i z 4 listopada br 65,1 mlU/ml. Moja lekarz ginekolog powiedziała mi, że przy wyniku powyżej 30 mlU/ml nie muszę się już zabezpieczać. Czy tak jest faktycznie?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Uderzenia gorąca występują powszechnie u kobiet po menopauzie, a tylko u mniej niż 25% kobiet w okresie przedmenopauzalnym. Podobnie zanik miesiączkowania świadczy, że nie dochodzi w Pani organizmie do owulacji. Poziom hormonu FSH powyżej 30mlU/ml jest uważany za kolejny symptom zaniku jajeczkowania. Tak więc można uznać, że nie musi się już Pani zabezpieczać.

Pozdrawiam serdecznie!