Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

FSH i LH a określenie jajeczkowania

2 dni temu zadałam pyt. i uzyskałam odpowiedź: Wyniki 48-latki a menopauza Ostatnia mies. 9.05. 13r; Wiek 48- LH37,50 faza folikularna 2,39-6,60 mlU/ml faza lute. 0,90-9,33 j.w. środek cyklu 9,06-74,24 j.w. po menopauzie 10,39-64,57 Mam jeszcze jedno pytanie : - mierzę sobie temp. i od ostatniej mieś. nie było skoku temp. (a od badania minęły już 3 tyg) to czy skłaniać się ku menopauzie? Czy żeby wykluczyć możliwość jajeczkowania muszę jeszcze raz zbadać LH i FSH-, czy starczy samo FSH?---
KOBIETA ponad rok temu

Aktywność fizyczna w ciąży

Czy kobieta w stanie błogosławionym musi rezygnować z aktywności fizycznej? Na jaką aktywność można sobie pozwolić? Na ten temat wypowiada się Martyna Wojciechowska.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Na początku warto wyjaśnić czym właściwie jest menopauza. Oznacza dosłownie samoistne ustanie krwawienia miesięcznego, będące fizjologicznym procesem, po którym przez następne 12 miesięcy nie pojawiła się miesiączka. Wywołany jest on zmianą poziomu dwóch najważniejszych hormonów płciowych żeńskich - estrogenu i progesteronu. Jednocześnie dochodzi do wzrostu poziomu obu hormonów przysadkowych FSH i LH. Można powiedzieć, że menopauza jest zakończeniem okresu rozrodczego kobiety. W wyniku spadku poziomu hormonów płciowych, dochodzi bowiem do stopniowego wygaszania czynności jajników. Pomiar temperatury może być pomocny ale nie można go uznać za metodę referencyjną dla określenia czy wystąpiła już czy też nie menopauza. Najlepszym tego wykładnikiem jest brak miesiączki. Niedawno na rynku pojawiły się specjalne testy, które na podstawie oznaczonego poziomu hormonu FSH pozwalają przewidzieć, kiedy należy spodziewać się menopauzy.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy