Czy kiedyś będę matką?

Witam! Mam 22 lata, regujarnie współżyje z chłopakiem od prawie trzech lat, niestety dziecka dalej niewidać, zaczęłam przyjmować luteinę dopochwową (1 seria, 10 tabletek,16 dnia cyklu). Mam zatem pytanie: po jakim czasie przyjmowania luteiny mogę liczyć na ciążę, czy po pominiętej tabletce muszę wziąć 2 tabletki i, co najważniejsze, czy mogę uprawiać seks skoro progresteron jest w pochwie?
22 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

nie mogę Pani odpowiedzieć na pytania odnośnie luteiny. Takie pytania należy zadać ginekologowi endokrynologicznemu, który przepisał Pani te tabletki. Natomiast poruszając kwestię płodności. Jeżeli przez dwa lata regularnego współżycia (co trzy dni) nie doszło u Państwa do ciąży, to wymagają Państwo szczegółowej diagnostyki. Przede wszystkim Pani partner powinien zbadać nasienie, ponieważ w połowie (!) przypadków odpowiedzialny jest czynnik męski, a badanie nasienia jest badaniem prostym i szybkim. W drugiej kolejności Pani, ponieważ u kobiet sprawa jest bardziej skomplikowana. Konieczne są badania endokrynologiczne, wykluczenie wad macicy i inne. Dobrze jest te badania przeprowadzić w ośrodku specjalizującym się w proplemach niepłodności.