Czy konieczna będzie operacja zatok bądź usunięcie zęba?

Dzien dobry, tydzień temu mialam wykonywane leczenie kanałowe zeba 16, po dwóch dniach leczenia pojawił się silny ból w okolicach oka oraz zatok. Doszło do przebicia zatoki (materiał znajduje się w zatoce)zdiagnozowano ostre zapalenie zatok oraz zalecono antybiotykoterapie. Czy w takim przypadku będzie konieczna operacja zatok lub ekstrakacja zęba? Czy istnieje możliwość nawrotu infekcji po zakończonym leczeniu antybiotykiem?
KOBIETA, 25 LAT 6 miesięcy temu

Niestety istnieje niewielka możliwość powracania infekcji. Najczęściej pozostawia się materiał w zatoce ponieważ ingerencja operacyjna jest dość inwazyjna. Zatoki należy jednak obserwować czyli i w razie problemów podjąć decyzję z lekarzem o dalszym leczeniu. Jeżeli ząb jest dobrze przeleczony, nie ma powodu, żeby go usuwać.