Czy konieczne jest wykonanie testu na HIV?

Witam. Od jakiegoś czasu męczy mnie temat zakazen wirusem HIV. Muszę stwierdzić że mnie to mocno wyczerpuje psychicznie. Nie jestem gotowa zrobić test ale wiem że kiedyś się zdecyduje . Jestem z moim mężem od 2010 roku . On nigdy nie wykonywał testu na hiv , mi zostal.on wykonany standardowo w ciąży w 2013 roku. Wynik negatywny . Jesteśmy sobie wierni od początku. Nasz stan zdrowia jest raczej ok. Jesteśmy obydwoje po 40 więc wiadomo ze czasem coś tam dolega. Wyniki morfologii mamy bardzo dobre. Czysta higieniczna rodzina. Moje pytanie brzmi , czy Jesteśmy znajdujemy się w grupie ryzyka jeśli taki stan rzeczy ( monogamia itd) zostanie zachowana, czy jeśli przez 13 lat razem nikt z nas nie ma objawów zakazenia a ja dodatkowo robiłam test na hiv 10 lat temu to czy mozna u nas z pewnością powiedzieć że jesteśmy zdrowi ? Pytam ponieważ nie chciałabym wyjść na histeryczkę i zepsuć naszej relacji gdy poproszę męża o zrobienie testu . Nie wiem czy faktycznie jest potrzebny , ale choroby zakaźne spędzają mi sen z powiek. Nie mam podstaw by zarzucać męża o skok w bok. Nie ma takiej opcji . Z góry dziękuję
KOBIETA, 41 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

o 100% pewności można mówić, gdy testy na obecność wirusa HIV są negatywne. Skoro 10 lat temu badanie dało Pani wynik negatywny, a od tamtej pory miała Pani kontakty seksualne wyłącznie z mężem, który jest zdrowy, to nie ma powodów do obaw.

Jak widać temat ten bardzo Panią męczy, dlatego proszę szczerze porozmawiać z mężem o swoich obawach dotyczących chorób zakaźnych. Oboje Państwo mogą wykonać testy w kierunku HIV, aby mieć 100% pewność, że nic Państwu nie dolega. Wówczas będzie Pani spokojniejsza.

Inne pytania o wirusa HIV znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-wykonac-test-na-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-nalezy-wykonac-test-na-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-mozna-najwczesniej-wykonac-test-na-hiv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.