Czy lekarz endokrynolog może wystawić skierowanie na wykonanie badań w celu wykrycia insulinooporności?

Witam, czy lekarz endokrynolog może wystawić skierowanie na wykonanie badań w celu wykrycia insulinooporności (krzywa cukrowa, krzywa insulinowa)?

Może Pani go również wykonać w warunkach laboratoryjnych bez skierowania - prywatnie .
Należy w tym celu wykonać test OGTT wraz z oznaczeniem insuliny. Tym sposobem będzie mogła Pani sprawdzić nie tylko ryzyko wystąpienia insulinooporności ale także hiperinsulinizmu.

Pozdrawiam
Dietetyk, mgr Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado