Czy leki na przeziębiony pęcherz mają wpływ na skuteczność antykoncepcji?

Dzien dobry, mam pytanie - czy lek na przeziębiony pecherz F*** ma jakiś wpływ na tabletki antykoncepcyjne? Czy powinnam się zabezpieczać dodatkowo? I drugie pytanie - czy jeśli biorę tabletki antykoncepcyjne o godzinie 15, a lekka biegunka wystąpiła około 9 rano i 12 w południe, to czy to będzie miało jakikolwiek wpływ na tabletki? Bo minęły 4 godziny od wchłonięcia, więc chyba te dolegliwości nie powinny mieć wpływu. Proszę o pomoc. Dziękuję!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Zacznę od ostatnich pytań. Opisywana biegunka nie powinna mieć wpływu na skuteczność antykoncepcji. Ma to jednak małe znaczenie, gdyż podany lek już taki wpływ ma. Każda terapia przeciwdrobnoustrojowa nieznacznie zmniejsza skuteczność zabezpieczenia, jakie daje antykoncepcja hormonalna. Dlatego też zalecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez cały czas trwania antybiotykoterapii i dodatkowo przez co najmniej 7 kolejnych dni po ostatniej dawce.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.