Czy leki przeciwbólowe w dużej dawce mają wpływ na antykoncepcję?

Witam. Wczoraj miałam straszny atak bólu zęba, nic niestety nie działało. Od rana do południa przyjęłam 5 tabletek ibuprom max, a od ok. 15:30 do 6 rano następnego dnia przyjęłam łącznie 9 tabletek Solpadeine. Wiem, to głupota przyjąć taką ilość tabletek. Wczoraj odbyłam stosunek z partnerem, mam dni płodne, ale od 4 lat regularnie przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Vibin Mini i wczoraj był 13 dzień przyjmowania tabletki z blistra (2 tydzień). Czy taka ilość tabletek przeciwbólowych Solpadeine może obniżyć zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, leki przeciwbólowe przyjęte w odpowiedniej dawce z reguły nie obniżają skuteczności tabletek antykoncepcyjnych, tak jest również w przypadku ibuprofenu, jak i Solpadeine.

W przypadku zażycia zwiększonej ilości Paracetamolu (który jest zawarty w Solpadeine) niż 3000mg na dobę, antykoncepcja może ulec osłabieniu, w 9 tabletkach zażyła go Pani aż 4500mg, w związku z tym ostatnią tabletkę (z dnia 13.) może Pani uznać za pominiętą (co w przypadku Vibin Mini nie nakazuje podjęcia dodatkowych czynności).

Dodatkowo proszę mieć na uwadze, że nie należy ze sobą łączyć ibuprofenu oraz paracetamolu; ibuprofenu i drospirenonu (zawartego w tabl. Antykoncepcyjnych), ponieważ może to powodować podwyższenie potasu we krwi, a także kofeiny (obecnej w Solpadeine) i etynyloestradiolu (Vibin Mini), gdyż dochodzi wtedy do nasilenia działania kofeiny.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.