Czy leki przeciwzapalne mają wpływ na antykoncepcję?

Dzień dobry, od ponad 2 tyg jestem na tabletkach antykoncepcyjnych vibin mini. 13 grudnia zażywałam przez tydzień antybiotyk Augmentil. 20.12 zażyłam ostatnia dawkę. Natomiast od 2 dni zażywam proszki przeciwzapalne na ucho, czy działanie tabletek w tym momencie jest osłabione?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

nie wspomniała Pani konkretnej nazwy leku na zapalenie w uchu, dlatego ciężko określić, czy wpłynie on negatywnie na stosowaną antykoncepcję. Nie znajduje się jednak informacji, aby składniki leków przeciwzapalnych (najczęstsze z nich to ketoprofen i ibuprofen) negatywnie działały na tabletki antykoncepcyjne, co skutkowałoby zmniejszeniem ochrony przed ciążą.

Co do przyjmowanego przez Panią antybiotyku, to owszem, jest on jednym z preparatów, który może negatywnie wpłynąć na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych do organizmu, co może zmniejszyć ochronę. W takim przypadku, podczas kuracji antybiotykiem oraz 7 dni po niej, należy stosować dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne, takie jak prezerwatywa.

Więcej informacji na podany temat może Pani znaleźć w naszym artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.