Czy jest zachowana antykoncepcja podczas stosowania antybiotyku?

Witam! Od ponad roku przyjmuje tabletki antykoncepcyjne Vibin Mini. Wczoraj wzięłam ostatnią tabletkę z pierwszego rzędu, ale od 3 dni jestem chora. Przez te 3 dni brałam paracetamol (max 2000 mg na dzień) i tym się nie martwię. Ale dzisiaj u lekarza dowiedzialam sie ze mam anginę i przepisano mi Ospen, widzę że koliduje on z antykoncepcja. Pytanie brzmi: jeśli ostatnią tabletkę z pierwszego rzędu wzięłam wczoraj o 21:30, a antybiotyk dzisiaj o 14.00, to czy jest ryzyko zajścia w ciążę? Współżyłam 4 dni temu; oczywiście przez okres brania leków 7dni nie będę współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia.
KOBIETA, 21 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dodatkowe zabezpieczenie konieczne jest przez cały okres antybiotykoterapii oraz siedem dni po jej zakończeniu, ponieważ lek Ospen może negatywnie wpłynąć na działanie tabletek antykoncepcyjnych Vibin Mini.

Jeśli współżyła Pani 4 dni przed przyjęciem pierwszej dawki antybiotyku, to najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw o zajście w ciążę.

Zdaniem naszego eksperta – jeśli do zbliżenia dochodzi przed zażyciem antybiotyku, to ochrona antykoncepcyjna powinna być zachowana.

Takie wypowiedzi można znaleźć w odpowiedzi na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-lek-ospen-moze-obnizyc-skutecznosc-antykoncepcji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-zaczekac-z-przyjeciem-antybiotyku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-duze-jest-prawdopodobienstwo-ciazy-gdy-wspolzylam-w-czasie-brania-antybiotyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.