Czy leki uregulują ciśnienie?

Dzień dobry, od ok 6 dni biorę lek na nadciśnienie lecalpin. Ciśnienie miałam 140/110.150/100. Biorąc ten lek moje ciśnienie jest 125/90 120/98. To drugie jest troszkę podwyzszone czy wraz z długością brania leku to ciśnienie jeszcze się ureguluje?

Najczęstszy rodzaj nadciśnienia to nadciśnienie samoistne, czyli o nieznanej, nieuchwytnej przyczynie. Takie nadciśnienie jest w ogromnej większości chorobą przewlekłą wymagającą leczenia do końca życia. W zależności od wysokości ciśnienia możemy stwierdzić nadciśnienie lekkie, umiarkowane oraz ciężkie. Generalnie w pani wieku ciśnienie nie powinno być wyższe niż 139/89. U starszych ludzi, powiedzmy 65 plus dozwolone jest ciśnienie nieco wyższe do 160/90. Rzadko kiedy stosujemy mono terapię, czyli tylko jeden lek nadciśnieniowy. Najczęściej decydujemy się na nią u ludzi młodych i z nadciśnieniem lekkim tak jak to jest u pani. Lecalpin to bardzo dobry lek, bardzo dobrze tolerowany i poprawiający rokowanie co do chorób układu krążenia. Trzeba jednak być cierpliwym, czasem mierzyć ciśnienie w spoczynku. W niektórych przypadkach konieczne jest badanie 24-godzinny pomiar ciśnienia. W zależności od badań możemy zwiększyć dawkę leku, zastosować lek złożony z dwóch lub więcej preparatów, lub zmienić całkowicie rodzaj leczenia farmakologicznego. W pani przypadku ciśnienie się obniża, także głowa do góry będzie dobrze, tylko proszę dalej się leczyć i okresowo kontrolować u lekarza,