Czy mam kontynuować dietę wątrobową po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Witam, 6 tygodni temu miałam zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego i od tej pory trzymam dietę wątrobową. Pytanie moje dotyczy diety, tzn. od paru dni mam dziwne bóle na wysokości odcinka kręgosłupa krzyżowego, które promieniują do jamy brzusznej, czy nie jest to przypadkiem spowodowane bólem jelit od wspomnianej diety (może to jelita dają takie odczucie bólu krzyżowego)? Jednocześnie chciałabym wiedzieć, po jakim czasie funkcję pęcherzyka przejmuje przewód żółciowy wspólny i żółć przestaje lać się w sposób niekontrolowany do przewodu pokarmowego?

Do tej pory odczuwam pieczenie w przewodzie, wszyscy mnie pocieszają, że ten proces jest powolny, ale wkrótce te objawy powinny ustąpić. Czy jest to indywidualna cecha każdego organizmu (tzn. u jednego wcześniej u drugiego później)? Boję się, że zostanie tak już do końca życia?

KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu

System Ochrony przed Bólem - Pain Protection System

Ból w okolicy krzyżowej kręgosłupa na pewno nie ma związku z przewodem pokarmowym i zapewne ma związek ze zwyrodnieniami w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa lub być może jakąś patologią w zakresie układu moczowo-płciowego. Dlatego warto byłoby wykonać badania wyjaśniające powód dolegliwości, czyli na początku RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, a jeśli tam nie uchwyci się przyczyny dolegliwości konsultacja z ginekologiem, badanie ogólne moczu, być może USG układu moczowego. O wszystkim powinien zadecydować Pani lekarz rodzinny. Z reguły po 3-4 tygodniach od operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego przewód żółciowy wspólny przejmuje funkcję pęcherzyka żółciowego.

Radziłbym w chwili obecnej wycofać się już z diety wątrobowej, systematycznie poszerzając zakres przyjmowanych pokarmów. Co do powodów "pieczenia" w zakresie przewodu pokarmowego to być może jest to całkiem niezależna sprawa w stosunku do przebytego zabiegu. Być może jest to związane np. z jakimś stanem zapalnym w zakresie żołądka lub dwunastnicy na podłożu nadkwasoty lub refluksu żołądkowo-przełykowego. Z tym problemem też należy udać się do lekarza rodzinnego, gdyż może okazać się koniecznym wykonanie gastroskopii.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty