Utrata wagi po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Witam serdecznie. Miałam usuwany woreczek żółciowy 3 tygodnie temu. Niestety przez ten czas mam ciągle biegunki (co jakieś 2-3 dni, 1-2 razy dziennie), boli mnie przy tym brzuch, najczęściej mam je od razu po jedzeniu. Jem tylko produkty typu: biszkopty, suchary, grysik, zupki warzywne bez przypraw, mięso gotowane... Nie wiem co robić, martwię się, bo moja waga spada, ważę 41 kg. Z góry dziękuję za pomoc.

Takie objawy są związane z zespołem pocholecystektomijnym spowodowanym z uwagi na brak pęcherzyka żółciowego ciągłym wypływem żółci do przewodu pokarmowego (brak magazynowania żółci przez pęcherzyk). Z reguły przewód żółciowy przejmuje całkowicie rolę pęcherzyka żółciowego po około 4-6 tygodniach od cholecystektomii. W takim okresie powinny te objawy ustąpić. Z reguły w przypadku takich biegunek zalecam powolne rozszerzanie diety, pokarmy w małych ilościach, ale często (przynajmniej 6 razy dziennie) oraz nawet przez jakiś czas leki blokujące perystaltykę jelit (np. loperamidum 1 raz dziennie 1 tabletkę lub co 2 dni 1 tabletkę) aż do unormowania stolców. W razie braku efektu leczenia tym sposobem kontrola u lekarza prowadzącego.