Czas stosowanie diety po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego

Witam mam 32 lata i 3 tyg temu został mi usuniety pęcherzyk żółciowy. mam pytanie ile czasu powinnam stosowac diete bo lekarz powiedzial ze 3 tyg od operacji wystarczy? Proszę mi powiedziec czy po takiej operacji zwykle sie chudnie czy tyje gdy juz sie zacznie normalnie jesc. Bo slyszalam ze to roznie bywa.

Witam Panią,
po usunięciu pęcherzyka żółciowego należy przez okres 2 miesięcy stosować dietę lekkostrawną, z wykluczeniem produktów tłustych, wzdymających i żółciopędnych oraz długo zalegających w żołądku. Jednakże należy pamiętać, że po tym okresie powinno się już na stałe ograniczać tłuszcz w diecie oraz produkty żółciopędne, aby nie doprowadzać do nadmiernej produkcji żółci. Ważne jest również spożywanie niewielkich posiłków (zgodnie z zasadą częściej a mniej). Pamiętajmy, że pęcherzyk żółciowy służy do magazynowania żółci wyprodukowanej w wątrobie. W przypadku braku pęcherzyka nadmiar tej żólci może cofać się do zołądka powodując wzdęcia, zgagę i nadkwaśność.
Jeżeli chodzi o pytanie, czy po usunięciu pęcherzyka się chudnie czy tyje, to nie ma takiej reguły. To zależy jak Pani się odżywia, jaki jest ogólny stan Pani zdrowia, czy regularnie spożywa Pani posiłki. Jeżeli byłaby Pani zainteresowana bardziej wyczerpującą odpowiedzią i indywidualną poradą zapraszam na konsultację do gabinetu.
Pozdrawiam
Magdalena Drażba - Dietetyk Medyczny tel. 601 656 116 www.dietanacodzien.com
e-mail: dietetyk@dietanacodzien.com