Witam,
Postaram się nieco rozjaśnić temat, choć nie wiem, co dla Pani oznacza normalne jedzenie. Brak pęcherzyka żółciowego nie jest inwalidztwem. Przewód pokarmowy po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest w stanie całkowicie poradzić sobie z prawidłowym trawieniem pokarmów, tyle, że potrzebny jest czas na adaptację do nowej sytuacji. Długość trwania rekonwalescencji jest różna i zależy od indywidualnych predyspozycji. Po tym czasie, zasady żywieniowe, jakich powinna przestrzegać osoba po wycięciu woreczka żółciowego nie są skomplikowane i dobrze wpisują się w ogólne zasady zdrowego żywienie: 1) spożywanie większej ilości mniejszych posiłków; 2) ograniczenie ilości tłuszczów (zwłaszcza zwierzęcych) w spożywanych pokarmach; 3) unikanie niektórych metod obróbki pożywienia (np.: smażenia); 4) dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika.
Wystąpienie kamicy żółciowej wiąże się przeważnie z błędami żywieniowymi lub też z indywidualnymi predyspozycjami chorego. W obu przypadkach po usunięciu woreczka żółciowego konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, nie ze względu na sam brak woreczka żółciowego, ale by zapobiegać dalszemu tworzeniu się złogów żółci w drogach żółciowych. Charakter i zakres tych zmian jest uzależniony od różnych czynników (np. chorób współistniejących, domniemanych przyczyn wystąpienia kamicy itp.) i dlatego musi być indywidualnie określony dla każdego pacjenta. Również w kwestii spożywania niewielkich ilości alkoholu musi się wypowiedzieć lekarz prowadzący.
Pozdrawiam
Dorota Barańska
Powrót do nawyków żywieniowych sprzed operacji po 4 tygodniach od zabiegu. Oczywiście po tym okresie także można już swobodnie spożywać alkohol.
Dzień dobry. Dieta po resekcji woreczka żółciowego powinna być łatwostrawna i niskotłuszczowa. Polega na zmniejszeniu produktów będących źródłem tłuszczu oraz obfitujących w cholesterol. Zalec się małe posiłki, umiarkowanej objętości, 5-6 razy dziennie. Proszę zrezygnować z produktów tłustych, wzdymających, ostrych, długo zalegających w żołądku. Należą do nich: mocne napary,gazowane napoje, pieczywo pełnoziarniste, tłuste mięsa i wędliny, zasmażki, sos: cebulowy, grzybowy, musztarda, ocet, orzechy, otręby, roś.strączkowe, rośliny kapustne, warzywa i owoce ze skórką, potrawy marynowane i wędzone, bigos, fasolka po bretońsku, krokiety, placki ziemniaczane. Wzdęcia, nudności, bóle w okolicach żeber mogą być wywołane spożywaniem nieodpowiednich produktów. Jeśli ma Pan/Pani dodatkowe pytania, proszę o kontakt pod adresem info@diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dieta po operacyjnym usunięciu pęcherzyka żółciowego – odpowiada Mgr inż. Justyna Antoszczyszyn
- Żywienie na diecie po usunięciu pęcherzyka żółciowego – odpowiada Mgr Patrycja Sankowska
- Czas trwania diety po wycięciu pęcherzyka żółciowego – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Co jeść po usunięciu pęcherzyka żółciowego? – odpowiada Dr n. med. Wojciech Kawiorski
- Jaka dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego z kamieniami – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Spożywanie smalcu z gęsi po usunięciu pęcherzyka żółciowego – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Usunięcie kamieni z pęcherzyka żółciowego a spożywanie kapusty – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Czego unikać przy kamieniu w pęcherzyku żółciowym? – odpowiada Mgr Natalia Łasek
- Skutki usunięcia pęcherzyka żółciowego – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Dieta po laparoskopowym usunięciu woreczka źółciowego – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
artykuły
Kamica żółciowa - objawy, przyczyny, leczenie, dieta i zapobieganie chorobie
Kamica żółciowa jest powszechnym schorzeniem, któr
Produkty, które niszczą pęcherzyk żółciowy. Nie są dobre dla zdrowia
Rola pęcherzyka żółciowego Pęcherzyk żółciowy, zwa
Gastropatia żółciowa - objawy, przyczyny, dieta i leczenie
Gastropatia żółciowa to uszkodzenie błony śluzowej