Czy taka gula jest normalna po zabiegu?

Dzień dobry. W czwartek zostałam przyjęta na planowaną cholecystektomię laparoskopową, w piątek miałam zabieg - trzy otwory (w pępku, pod biustem, na wysokości woreczka 4 na dren w okolicy woreczka). W stanie dobrym i bez powikłań zostałam wypisana w sobotę. W dniu dzisiejszym (niedziela) wstałam i zobaczyłam, że nad pępkiem ciągnie się w lewą stronę (tą nieoperowaną) takie jakby wzdęcie, nie widzę krwi pod skórą, jest twarde i dość duże. Przy ucisku bolesne. Jak stoję mam wrażenie, że to miejsce ciagnie. Trzymam diety lekkostrawnej beztłuszczowej, wieczorem zgodnie z zaleceniem zrobiłam zastrzyk przeciwzakrzepowy, staram się pić minimum 2l wody. Czy taka gula jest normalna po zabiegu? Jeżeli tak kiedy powinna się wchłonąć? Czy najlepiej zgłosić się z nią do lekarza? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, czyli cholecystektomia jest powszechnie wykonywaną metodą laparoskopową u wszystkich pacjentów tego wymagających.

Zabieg ten polega na usunięciu chorobowo zmienionego pęcherzyka, przy wcześniejszym wtłoczeniu do jamy brzusznej gazu. Następnie na niewielkie nacięcia zakładane są szwy.

Tak jak w przypadku każdego zabiegu operacyjnego, mogą wystąpić pewne powikłania. Dzieje się to jednak rzadko, o ile pacjent przestrzega zaleceń lekarza. Najczęstszym następstwem operacji jest odczuwanie bólu, częste wzdęcia oraz czasowe wstrzymanie oddawania stolca. Bardzo istotnym jest, aby w pierwszych dniach po zabiegu unikać wszelkiego wysiłku fizycznego oraz stosowanie lekkostrawnej diety.

Prawdopodobnie, opisany przez Panią objaw nie powinien występować i mógłby stanowić pewne powikłanie po zabiegu. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem chirurgiem, aby mógł ocenić zmienione miejsce i zdecydować o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/cholecystektomia-laparoskopowa

https://portal.abczdrowie.pl/cholecystostomia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.