Czy mam problemy jelitowe?

Powiększony brzuch na dole przypominający ciążowy co to może być Witam od jakiegoś czasu zauważyłam powiększone podbrzusze, dodam ze często oddaje mocz w dużych ilościach. Nie wiem czym to jest spowodowane bo nigdy tak nie miałam. W ciąży raczej nie jestem wykonywałam testy w różnych odstępach czasu i wszystkie negatywne a mój ostatni stosunek był koło 20 sierpnia. Dodatkowo miałam krwawienia w każdym miesiącu, a nawet teraz jest w trakcie gdzie występują w nim duże skrzepy. Dodam ze te 5 miesiacy było dla mnie bardzo stresujące przed obawa ciąży. Czy powiększone podbrzusze, przelewanie, stukanie to możliwe problemy z jelitami? Co mi może dolegać ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obrzmiałe, wzdęte podbrzusze może wskazywać na choroby jelit – wśród nich warto wspomnieć choćby o chorobie Crohna czy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. Poza chorobami zapalnymi również zaparcia i wzdęcia przyczyniają się do pojawienia się twardego podbrzusza.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-jelit-najwazniejsze-informacje.

Ponieważ jednak wspomina Pani o zwiększonej potrzebie oddawania moczu, to nie można wykluczyć, że przyczyną Pani dolegliwości jest niedomoga pęcherza moczowego – np. pęcherz neurogenny, a nawet nowotwór, choć oczywiście to tylko hipoteza.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/10-najczestszych-chorob-ukladu-moczowego.

Niemniej warto zwrócić się do internisty, który zadecyduje o dalszym pokierowaniu Pani. Wskazane byłoby wykonanie USG jamy brzusznej, a także badania endoskopowe – gastroskopia lub kolonoskopia.

Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/endoskopia-jelita.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.