Czy mam przetokę ustno-zatokową?

Dzien dobry. Mam popsute dwa zeby, 5 i 6.. zostaly same korzenie, ktore sięgają az do zatoki. Chcialam spytac czy pomimo tego, ze sa korzenie to moze być rowniez przetoka ustno zatokowa czy te korzenie stanowia wystarczajaca bariere pomiedzy ta zatoka i dopiero po ich usunieciu moze zrobic sie przetoka a nie wczesniej ?

Takie połączenie ustno-zatokowe to brak bariery kości, która powinna oddzielać dno zatoki szczękowej z obszarem jamy ustnej. Najczęściej powstaje w wyniku usunięcia zębów, które korzeniami sięgają do zatoki i gdy kość została zniszczona przez toczący się w kości przewlekły stan zapalny wokół korzeni (choć to rzadkie powikłanie). Bardzo zniszczone korzenie zębów stanowią ognisko zakażenia, które może nie być neutralne dla organizmu i należałoby pozbyć się tych zębów. W przypadku gdy wystąpi połączenie ustno-zatokowe, chirurg stomatolog wykonujący zabieg usunięcia, zabezpiecza to miejsce tworząc płat i zaszywając dokładnie miejsce po usuniętych zębach.