Jakie są objawy otwartego połączenia ustno-zatokowego?
Dzień dobry, mam pytanie Czy połączenie ustne zatokowe po ekstrakcji które zostało zamknięte rok temu mogło się otworzyć? Czasem podczas spożywania płynów Odczuwam swędzenie prawej dziurki nosa. Ostatnio w rezonansie dostałem adnotację niewielka zmiana śluzówkowa w zachyłku zębodołowym prawym nie wiem co to oznacza czy to może być powiązane? Jakie byłyby objawy otwartego połączenia ustno zatokowego? Za odpowiedź z góry dziękuję

MĘŻCZYZNA, 35 LAT 4 miesiące temu
„dentysta Białystok ”
Dzień dobry,
Rozumiem, że niepokoi Pana możliwość ponownego otwarcia połączenia ustno-zatokowego po ekstrakcji zęba sprzed roku. Postaram się odpowiedzieć na Pana pytania i wyjaśnić możliwe przyczyny oraz objawy.
1. Czy połączenie ustno-zatokowe, które zostało zamknięte rok temu, mogło się otworzyć?
Tak, istnieje taka możliwość. Połączenie ustno-zatokowe (fistula oroantralna) może się ponownie otworzyć, zwłaszcza jeśli miejsce po ekstrakcji nie zagoiło się prawidłowo lub doszło do infekcji. Czynniki takie jak urazy, stany zapalne czy nawet niektóre zabiegi stomatologiczne mogą wpływać na stan tkanek i ewentualne ponowne otwarcie połączenia.
2. Swędzenie prawej dziurki nosa podczas spożywania płynów
Swędzenie lub dyskomfort w nosie podczas jedzenia czy picia mogą sugerować istnienie niewielkiego połączenia między jamą ustną a zatoką szczękową. Jeśli podczas spożywania płynów odczuwa Pan swędzenie w nosie, może to oznaczać, że niewielka ilość płynu przedostaje się do zatoki lub nosa, co jest typowym objawem otwartego połączenia ustno-zatokowego.
3. Wynik rezonansu magnetycznego: "niewielka zmiana śluzówkowa w zachyłku zębodołowym prawym"
Zachyłek zębodołowy to część zatoki szczękowej położona blisko korzeni zębów górnych. "Niewielka zmiana śluzówkowa" oznacza zazwyczaj pogrubienie błony śluzowej, co może być wynikiem przewlekłego stanu zapalnego. Taka zmiana może być związana z wcześniejszym połączeniem ustno-zatokowym lub innymi problemami stomatologicznymi. Może to również sugerować obecność niewielkiego polipa lub torbieli.
4. Jakie są objawy otwartego połączenia ustno-zatokowego?
Typowe objawy obejmują:
Przenikanie płynów: Odczucie, że płyny spożywane ustami przedostają się do nosa lub zatok.
Przepływ powietrza: Uczucie "uciekania" powietrza przez nos podczas wydmuchiwania powietrza ustami.
Nawracające infekcje zatok: Częste zapalenia zatok szczękowych po stronie połączenia.
Dyskomfort lub ból: Uczucie ucisku, bólu lub dyskomfortu w okolicy zatoki szczękowej.
Nietypowe odczucia: Swędzenie, mrowienie lub inne niepokojące objawy w nosie lub jamie ustnej.
Co powinien Pan zrobić?
Zalecam:
Konsultację z otolaryngologiem (laryngologiem) lub chirurgiem stomatologicznym: Specjalista oceni stan zatok oraz jamy ustnej i sprawdzi, czy połączenie ustno-zatokowe jest otwarte.
Dodatkowe badania diagnostyczne: Być może konieczne będzie wykonanie tomografii komputerowej (CT) zatok, aby dokładniej ocenić ewentualne połączenie i stan zatoki szczękowej.
Leczenie: Jeśli połączenie jest otwarte, istnieją procedury chirurgiczne pozwalające na jego zamknięcie. Wczesna interwencja może zapobiec dalszym komplikacjom, takim jak przewlekłe zapalenie zatok.
Podsumowanie
Objawy, które Pan opisuje, mogą wskazywać na ponowne otwarcie połączenia ustno-zatokowego lub na inny problem związany z zatoką szczękową. Ważne jest, aby nie bagatelizować tych symptomów i jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Wczesna diagnoza i leczenie zwiększają szanse na pełne wyleczenie i komfort życia.
Życzę Panu szybkiego powrotu do zdrowia i rozwiązania problemu.