Czy mam skorzystać z THZ?

WITAM Mam 38 lat, w wieku 33 lat miałam ostatni raz miesiączkę. Wtedy zrobiłam wyniki, prolaktyna była 188,8 FSH – 39,7, dwa lata później FSH 76,9, estriadol 14,3 teraz zrobiłam wynik TSH JEST 5,44 czekam na wizytę u endokrynologa (X-2010). Jestem cały czas zmęczona, nerwowa, płaczliwa, dokuczają mi uderzenia gorąca, mimo, że zazwyczaj jest mi zimno. Mam niskie ciśnienie 90/60, bardzo szybko się denerwuję. Od sierpnia 2009 nie palę papierosów. Przytyłam 10 kilo i to też wpływa na moje złe samopoczucie. Mam żylaki i takie ciało, że szybko robią mi się siniaki delikatne uderzenie i już.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wyniki i objawy, które Pani prezentuje wskazują na przedwczesną utratę funkcji jajników, czyli przedwczesną menopauzę.
Należy jednak zwrócić uwagę, że za część z nich, czyli uczucie zimna, wzrost masy ciała, zaburzenia nastroju, niskie ciśnienie tętnicze, osłabienie powłok skórnych odpowiadać może niedoczynność tarczycy, którą sugeruje podwyższony wynik TSH.
Proponuję zgłosić się na wizytę do endokrynologa i wspólnie z nim zdecydować o dalszym leczeniu. Na pewno będzie potrzebne leczenie substytucyjne hormonami tarczycy w związku z niewydolnością gruczołu. Po powtórnej ocenie Pani objawów będzie wiadomo czy powinna Pani stosować hormonalną terapię zastępczą, czy też nie. Na dzień dzisiejszy ciężko to jednoznacznie określić. Proszę pamiętać, że HTZ jak każda terapia niesie za sobą pewne powikłania i zagrożenia i trzeba podejść do niej bardzo ostrożnie, najlepiej pod okiem dobrego specjalisty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.