Witam,
skoro miał Pan wypadek w pracy, zakład pracy powinien niezwłocznie przeprowadzić postępowanie. Zdarzenie uznaje się za wypadek przy pracy na podstawie ustalenia jego okoliczności i przyczyn, w szczególności przez: zabezpieczenie miejsca wypadku w sposób pozwalający odtworzyć jego okoliczności, dokonanie oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych oraz zbadanie warunków wykonywania pracy i innych okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku ( w tym brane jest pod uwagę Pana przyczynienie się do zaistniałego zdarzenia); przesłuchanie poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, przesłuchanie świadków wypadku, zebranie innych dowodów dotyczących wypadku, uznanych za niezbędne. Zatem w zależności od tego gdzie Pan pracuje, jaki Pan zawód wykonuje i w jakiej sytuacji doszło do zdarzenia, Pana żądanie może zostać uznane lub może Pan dostać decyzję negatywną lub kwotę odszkodowania znacznie mniejszą z uwagi na przyczynienie się do sytuacji niebezpiecznej. Nie podaje Pan szczegółów, tj. jakie to było badanie , czym przeprowadzono test na zawartość alkoholu? To był certyfikowany alkomat czy pobierano Panu krew do badania na zawartość alkoholu? wartość w przedziale 0,0 - 0,3 to dość istotna rozbieżność. Myślę, że wartość 0,0 - nie budzi Pana zastrzeżeń, prawda? wskazuje ona na brak alkoholu w Pana krwi.
Lekarze przyjmują, że organizm ludzki potrzebuje ok. 3 godzin na spalenie 20-30 gram czystego alkoholu – etanolu. Przyjmuje się na przykład, że dopuszczalna ilość alkoholu w ludzkim organizmie, żeby móc legalnie prowadzić pojazd mechaniczny, to maksymalnie 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu, (czyli 0,2 promila we krwi). Jest to jednak wersja umowna. Trzeba pamiętać, że każda ilość alkoholu we krwi zmienia nasze postrzeganie, czas reakcji i interpretacji zdarzenia na naszą niekorzyść. Lekarze przyjmują, że 50g wódki = 20g etanolu/litr, 100ml wina = 12g etanolu/litr, 0,5l piwa = 25g etanolu/litr. Zatem zawsze warto starać się o odszkodowanie, a to czy i w jakiej wysokości zostanie ono wypłacone, zależy w dużej mierze od szczegółów, których Pan tu nie podaje.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy taka ilość etanolu we krwi dyskwalifikuje mnie do ubiegania się o odszkodowanie? – odpowiada Mgr Dominika Wieland-Lenczowska
- Czy po załamaniu nosa na basenie należy się odszkodowanie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Wpływ leków na spowolnienie metabolizmu alkoholu – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Brak odszkodowania za wybity palec kciuka – odpowiada Lek. Ewa SkowroĹska-Mikulska
- Czy mogłem czuć się pijany po malowaniu lakierem do drewna? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy mam w ogóle jakieś szanse, żeby starać się o odszkodowanie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy można łączyć Propranolol i alkohol? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Stany chorobowe a urojenia – odpowiada Mgr Michał Bielecki
- Czy mam szansę na powrót do pełnej aktywności? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam szansę na wyleczenie schizofrenii? – odpowiada Mgr Tomasz Kościelny
artykuły
Jazda pod wpływem alkoholu - co grozi kierowcy?
Nietrzeźwi kierowcy od zawsze byli zagrożeniem dla
Jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu?
Jak szybko wytrzeźwieć, by usiąść za kierownicą sa
"Piłeś, nie jedź". Znany lekarz apeluje, jego ojciec walczy o życie
Specjalista medycyny rodzinnej i geriatrii, Domini