Wpływ leków na spowolnienie metabolizmu alkoholu

W poprzednią sobotę wypiłem do godziny 21 może w sumie 250 g C2H5OH (wódka i piwo). Rano w niedzielę miałem dziwne, bo aż 0,5 promila, wieczorem tak samo. Nic nie spadało. Nie ukrywam, że się przestraszyłem, bo 0,0 miałem dopiero wczoraj, tj. w poniedziałek wieczorem około 20. Nie jestem abstynentem i nieraz sobie wypiłem, ale po takiej dawce zazwyczaj rano miałem max 0,2 promila (ważę ponad 118 kg) więc tyle to dla mnie nie za duża dawka. Ma się w czym rozpuścić. Urządzeniu nie wierzę w 100%, ale u żony wykazywało zero, więc miałem próbkę poglądową. Czy to interakcja z lekami, czy już marskość wątroby spowolniła metabolizm? Biorę leki na nadciśnienie, ale rano (a rano raczej nie spożywam alkoholu). O marskość pytam, bo ostatnio miałem lekko zwiększony hormon wątrobowy, ale doktor tylko to zasygnalizował, nie straszył od razu... Wyniki mam z Niemiec: BZ=5,6; Krea=66; GPT=2,30+; K=4,21; Ca=2,29; Na=141,0; TZW=95; RDW=12,6; Leuco.=6,0; Ery.=5,3+; Hb=10,3+; Hk.=0,48+; MCH=1,9; MCHC=21,4; MCV=90; Throm.=173; INR=1,03; GFR(MDRD)=81,3-. Co do interakcji i tworzenia tych aldehydów co opóźniają wydalanie z organizmu, to zażywam 50 mg L*** K***, preparat magnezowy, Omega 3, Rutinacea i Antyalergiczne L*** 10 mg. Wszystkie rano na raz. Proszę o podpowiedź, co to mogło być? Z góry dziękuję!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Śmiertelna dawka etanolu to 6-8 g na 1 kg masy ciała. W jaki sposób organizm człowieka radzi sobie z nadwyżką alkoholu we krwi? Ludzka wątroba wytwarza enzym – dehydrogenazę alkoholową (ADH), który przekształca etanol w aldehyd octowy. Ten z kolei zostaje utleniony do kwasu octowego, a następnie do dwutlenku węgla i wody. Dorosły człowiek przetwarza w ciągu godziny około 10 g etanolu, czyli mniej więcej tyle, ile zawiera szklanka 12-procentowego wina, pół litra 4-procentowego piwa lub kieliszek wódki. Mężczyźni z reguły lepiej niż kobiety tolerują alkohol, gdyż ich wątroba wytwarza więcej enzymu ADH. Proces przetwarzania etanolu w organizmie ludzkim odbywa się kosztem tlenu potrzebnego do utlenienia innych substancji, np. tłuszczów. Niespalone tłuszcze gromadzą się w wątrobie. Z tego powodu nałogowi alkoholicy mają chorobliwie otłuszczoną wątrobę i serce.

Dlaczego poziom alkoholu (0,5 promila) utrzymywał się tak długo w Pana krwi? Nie wiem, jak długo, jak często i w jakich ilościach pija Pan alkohol, by móc podejrzewać marskość wątroby. Lekarzem nie jestem, więc nie będę interpretowała wyników Pana badań. Niewykluczone jednak, że Pana wątroba nie dawała sobie rady z metabolizmem alkoholu, dodatkowo obciążona różnymi lekami, które Pan zażywa. Również prawdopodobna jest Pana interpretacja – interakcja etanolu z alkoholem (leki hamują spalanie alkoholu, powodując gromadzenie się w tkankach toksycznego aldehydu octowego), która spowolniła proces przetwarzania alkoholu w kwas octowy. Więcej na temat marskości wątroby i łączenia leków z alkoholem można przeczytać pod poniższym linkiem:

http://portal.abczdrowie.pl/leki-a-alkohol

Pozdrawiam