Czy Esperal mógł nie zadziałać?

Witam, ojciec wszyl esperal 15.05. Jakieś dwa tygodnie temu próbował piwka, po czym delikatnie zaczerwienil się na twarzy. Zadzwoniłam do chirurga który ten zabieg wszywki wykonywał, twierdzi że skutki uboczne są nieuniknione, ale to zależy od organizmu, czy tabletka w pełni już działa czy coś takiego. Teraz sytuacja się pogorszyła w zeszły weekend piątek i sobota piwkowal, podejrzewam jakieś 5 piw na dzień. A ten weekend to powrót do normalnego picia widzę że w grę wchodzi wódka nie tylko piwko. Dzisiaj jest pod znacznym wpływem, poprostu jest pijany. Co dalej, jak to możliwe.? Wiem że wszywka nie załatwi problemu na dłuższy czas, jestem uswiadomiona. Ale jak to możliwe że może pić.? Dodam że ojciec to alkoholik z 40 letnim stażem, bez ograniczeń. Czy możliwe że w przypadku osoby tak bardzo uzależnionej i uodpornionej na dużą ilość alkoholu ten esperal nie działa?

Oddziaływanie eperalu na człowieka jest bardzo indywidualne. Disulfiram( esperal ) jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej (ADH).
Alkohol łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. W organizmie ulega metabolizmowi na drodze kilku mechanizmów. W wątrobie etanol ulega przemianie najpierw do aldehydu octowego (pod wpływem dehydrogenazy alkoholowej), potem do kwasu octowego (pod wpływem dehydrogenazy aldehydowej - ADH) i ostatecznie do dwutlenku węgla i wody. Ponieważ disulfiram hamuje ADH, w przypadku spożycia alkoholu w czasie leczenia dochodzi do znacznego wzrostu stężenia aldehydu octowego w organizmie i wystąpienia objawów zatrucia, takich jak: nudności, wymioty, tachykardia (zwiększenie częstotliwości rytmu serca), niedociśnienie, zawroty głowy, nagłe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca. Jest to tzw. reakcja disulfiramowa. Stopień nasilenia objawów zależy od ilości wypitego etanolu, utrzymują się one zwykle od 30–60 min do kilku godzin. W przypadkach, gdy stężenie etanolu we krwi przekracza 125–150 mg/100 ml, mogą pojawić się: niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca, zawał serca, niewydolność krążenia, utrata przytomności, drgawki, a w sporadycznych przypadkach, gdy nie zostanie udzielona pomoc – zgon. Zazwyczaj po reakcji nietolerancji na alkohol, pacjent staje się senny i może spać przez kilkanaście godzin. Reakcja disulfiramowa jest podstawą stosowania leku w terapii alkoholizmu; leczenie farmakologiczne powinno jednak być połączone z psychoterapią.