Czy to może być spowodowane połączeniem leku i alkoholu?

Witam państwa bardzo serdecznie. Mam jedno pytanie dotyczące leku clonozepam. Otóż zacznę od tego że mój ojciec chorował na marskość wątroby przyczyną było nadużywanie alkoholu. Po dwóch wizytach w szpitalu i leczeniu w ośrodkach leczenia uzależnień nic nie pomogło Ojciec dalej pił. Pewnego dnia podano mu lek clonozepam (osoba ta nie jest lekarzem) ojciec zmarł na zawał i udar tak stwierdził lekarz czy to może być spowodowane połączeniem leku i alkoholu i czy to aż tak silny lek?

Witam,

nie powinno się łączyć leków uspokajających z grupy benzodiazpin (jak np clonazepam) z alkoholem. Alkohol nasila działanie depresyjne klonazepamu na ośrodkowy układ nerwowy ale może też prowadzić do wystąpienia reakcji paradoksanych, takich jak: pobudzenie psychoruchowe czy agresywne zachowanie. Najczęściej nasila się działanie uspokajające, włącznie z zaburzeniami koordynacji ruchowej, utratą przytomności, zahamowaniem pracy ośrodka oddechowego.
Zawał i udar nie wynikają jednak bezpośrednio z interakcji clonazepamu z alkoholem- choć potencjalnie interakcja ta może się do nich przyczyniać.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl