Czy mam założyć kolejny krążek antykoncepcyjny?

Witam, od 1,5 roku stosuje krążki antykoncepcyjne, do tej pory było wszystko w porządku. Ostatnio tydzień po założeniu krążka (gdzie wcześniej zrobiłam przerwę i normalnie wystąpiło krwawienie) dostałam kolejnego krwawienia które trwa już 8 dzień. Czy to oznacza że krążek może nie działać? Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Wyjąć krążek jak zawsze i zrobić 7 dniową przerwę czy zaaplikować kolejny bez przerwy? Dodam że miesiąc temu byłam u lekarza i wszystko było dobrze. Proszę o radę

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania krążków antykoncepcyjnych mogą pojawiać się krwawienia lub plamienia w środku cyklu. Mimo to należy stosować tę formę antykoncepcji zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdzie Pani w ulotce. Krążek powinien być skuteczny pomimo występowania krwawień.

Jeśli jednak krwawienie, o którym Pani wspomina będzie się przedłużać lub nasili się, to proszę zwrócić się o poradę do swojego ginekologa. Może to być jednym z działań niepożądanych związanych ze stosowaniem krążka antykoncepcyjnego lub oznaką pewnych nieprawidłowości ginekologicznych, takich jak nadżerka szyjki macicy, mięśniaki macicy, polipy lub endometrioza.

Pytania o tę metodę antykoncepcji oraz występujące krwawienia pojawiały się w naszym serwisie. Poniżej wklejamy przykładowe linki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-podczas-stosowania-nuvaring,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieoczekiwane-krwawienie-w-czasie-stosowania-krazka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.