Czy mąż ma wykonać badanie nasienia?

Witam mam pytanie z mężem staramy się o dziecko i mam dużo myśli ( złych) że nam się nie uda bo mąż bierze leki na stałe na jelita bo ma zapalenie i te leki powodują tak jakby antykoncepcję plemników bo to są leki ( asamax) gdzie tak działają na plemniki staramy się już z pół roku i nadal nic myślę czy Męża nie wysłać na badania czy jest płodny po tych lekach proszę o poradę
KOBIETA, 25 LAT 4 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

preparat Asamax, to lek stosowany w leczeniu zapalnych chorób jelit, a jego aktywnym składnikiem jest m.in. mesalazyna, która negatywnie wpływa na jakość plemników.

Jeśli Pani mąż zdecyduje się zaprzestać brania leków takich jak Asamax, jego nasienie powinno z czasem wrócić do normy, ponieważ ewentualne efekty tych leków na jakość spermy są zwykle odwracalne. Niemniej, jednak jeśli po dłuższym okresie od zaprzestania kuracji nadal będą występować problemy z płodnością, zaleca się wykonanie odpowiednich badań. Takie działania pomogą zrozumieć, czy istnieją inne przyczyny wpływające na trudności z poczęciem dziecka. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który może zasugerować dalsze kroki w diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ten-lek-nie-oslabia-nasienia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.