Czy to pogorszy jakość nasienia?

Dzień dobry, mam 18 lat i razem z partnerką staramy się o dziecko. Mam pytanie, czy długa abstynencja od masturbacji ok. 2 tygodni, poprawi, czy pogorszy jakość nasienia? Masturbuję się z reguły rzadko, ok. trzy razy na tydzień.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

bardzo częsta masturbacja może doprowadzić do chwilowego obniżenia płodności mężczyzny. W efekcie zbyt częstego onanizowania się nasienie zawiera mniej plemników, z których wiele może być niedojrzałych.

Abstynencja od masturbacji poprawi więc jakość nasienia, a więc zwiększy szanse na poczęcie. Nie muszą być to jednak dwa tygodnie – czasem wystarczy kilkudniowa abstynencja, aby poziom plemników wrócił do normy.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Poniżej znajdzie Pan odpowiedzi na te pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-masturbacja-moze-obnizac-jakosc-plemnikow,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-masturbacja-ma-wplyw-na-plodnosc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.