Kiedy można starać się o dziecko po odstawieniu leku Pylera?

Dzień dobry. Chciałem zapytać o lek Pylera. To pytanie do ginekologa chyba. Po jakim czasie od odstawienia można bezpiecznie starać się o dziecko? Lek zawiera tetracyklinę, metronidazol i bizmut. Czy wpływają one teratogennie na nasienie? Z góry dziękuję za odpaooedź

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

lek Pylera nie powinien być stosowany w trakcie starań o ciążę. Jego składniki mogą bowiem wywierać negatywny wpływ na rozwijający się płód – głównie dotyczy to sytuacji, w których lek jest przyjmowany przez matkę.

Zdaniem naszej ekspertki niektóre z antybiotyków (między innymi tetracykliny) mogą szkodzić męskiej płodności. Chodzi tu jednak o obniżenie ilości plemników, a nie o rozwój płodu.

Mimo to zalecamy odczekanie pomiędzy antybiotykoterapią a staraniami o dziecko co najmniej tydzień lub dwa tygodnie. Jest to okres, po którym lek Pylera zostanie całkowicie usunięty z organizmu i nie wpłynie na starania. Jeśli mają Państwo wątpliwości, warto porozmawiać na ten temat z ginekologiem.

Pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antybiotyk-pylera-ma-wplyw-na-plodnosc,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-antybiotyk-ktory-przyjmowal-maz-mogl-miec-wplyw-na-jakosc-plemnikow,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyk-a-planowanie-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.