Kiedy można starać się o ciążę po odstawieniu leku Aklief?

Po jakim czasie od ostatniego zastosowania zewnętrznie leku Aklief można bezpiecznie zajść w ciążę?
KOBIETA, 26 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producent Aklief w ulotce dołączonej do opakowania podaje informacje, że tego leku nie wolno stosować zarówno w czasie ciąży, jak i podczas jej planowania. Jednocześnie informuje, że więcej informacji na ten temat można otrzymać od lekarza prowadzącego.

Najlepiej więc poradzić się ginekologa, jaki czas trzeba odczekać od ostatniego zastosowania leku Aklief. Preparat ten należy bowiem do grupy retinoidów, a te są przeciwwskazane w ciąży.

Zdaniem naszej ekspertki z zakresu kosmetologii doustne leczenie retinoidami wymaga dwumiesięcznej przerwy między zakończeniem leczenia a zajściem w ciążę. Choć stopień wchłaniania leku poprzez stosowanie zewnętrzne jest mniejszy, to mimo to – zdaniem naszej ekspertki – lepiej również odczekać dwa miesiące. O szczegółach proszę jeszcze porozmawiać z ginekologiem.

Podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/planowanie-ciazy-po-odstawieniu-retinoidow,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-wplyw-na-ciaze-maja-retinoidy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosowanie-retinu-na-skore-twarzy-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.