Czy należy odłożyć starania u dziecko?

Witam, staramy się z żoną o dziecko. 5 dni temu zdiagnozowano u mnie anginę. Przyjmuję antybiotyk Ospen 1500, oraz leki osłonowe i przez pierwsze trzy dni brałem Paracetamol. Czy w tej sytuacji możemy próbować starać się o dziecko? Dni płodne żony wypadają w najbliższym czasie. Martwimy się, że któryś z leków mógłby spowodować uszkodzenie płodu. Proszę o radę, czy odłożyć starania czy próbować w tym cyklu? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

stosowane przez Pana leki (Ospen, paracetamol, leki osłonowe) nie mają wpływu na płodność, ani działania uszkadzającego plemniki. Teratogenne działanie leków (uszkadzające płód) również nie występuje w tym przypadku, zatem starania o dziecko podczas najbliższych dni płodnych są jak najbardziej możliwe.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/teratogeny

https://portal.abczdrowie.pl/planujesz-dziecko-to-zmniejsza-twoja-plodnosc-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.