Po jakim czasie powinniśmy zacząć starania o dziecko?

Witam, mam 21 lat a mój mąż 27. Od ponad dwóch lat przyjmuję pigułki antykoncepcyjne (Atywia), ponieważ mam tyłozgięcie macicy i Pani ginekolog zaleciła mi przyjmowanie leku w celu złagodzenia bólu podczas miesiączkowania. Chcemy założyć rodzinę stąd pojawia się moje pytanie w jaki sposób mam odłożyć leki i po jakim czasie zacząć starania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych wraca zazwyczaj od razu (już kilka dni po ostatniej pigułce może wystąpić owulacja), to zaleca się, by ze staraniami o dziecko wstrzymać się na okres około 2 pełnych cykli. W tym czasie można zabezpieczać się prezerwatywą oraz wdrożyć suplementację kwasu foliowego.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Odstawienie tabletek może przebiegać dwojako: zrezygnowanie z pigułek z dnia na dzień, w dowolnym momencie cyklu lub odstawienie ich po zażyciu ostatniej (21.) pigułki hormonalnej. Teoretycznie nie ma to większego znaczenia, lekarze jednak sugerują, by zakończyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej wraz z ostatnią pigułką aktywną z blistra.

Zachęcam również do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/przygotowanie-do-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.