Czy jest możliwość zapłodnienia tak szybko po odstawieniu?

Zazywalam tabletki antykoncepcyjne przez kilka lat. Z ostatniego opakowania nie zazylam 5 ostatnich pigułek. Po 2 dniach od odstawienia, wystapilo krwawienie. Jak tylko się skończyło (po 5 dniach), współżyliśmy z mężem bez dodatkowych zabezpieczeń i bez rozpoczynania kolejnego blistra tabletek. Czy jest możliwość zapłodnienia tak szybko po odstawieniu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, oczywiście jest to możliwe. Teoretycznie odstawienie pigułek najlepiej zaplanować wraz z zakończeniem blistra, niemniej zrezygnowanie z zażywania tabletek w każdym momencie cyklu może spowodować niemal natychmiastowy powrót płodności. Im więcej tabletek zostaje pominiętych, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji.

Co ciekawe, owulacja może pojawić się nawet następnego dnia po przerwie w zażywaniu pigułek doustnej antykoncepcji hormonalnej. Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Natomiast, jeśli chodzi o planowanie powiększenia rodziny, to zaleca się poczekać z tym do uregulowania gospodarki hormonalnej – minimum jeden cykl po odstawieniu pigułek, choć oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.