Czy ta pigułka chroni mnie od pierwszego dnia?

Miałam nieoczekiwaną przerwe w braniu tabletek, po 10 dniach dostałam okres.Czy jak wziełam pierwszą pigułke to czy ona mnie chroni od pierwszego dnia?Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na ten temat – jeśli po odstawieniu pigułek pojawił się okres, to prawdopodobnie ponowne rozpoczęcie zażywania tabletek pierwszego dnia cyklu daje oczekiwane, pełne zabezpieczenie przed ciążą.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Ponieważ jednak odstawienie pigułek antykoncepcyjnych może być okupione zaburzeniami gospodarki hormonalnej, to trudno powiedzieć, ile czasu potrzebuje organizm, by równowaga została przywrócona. W takim wypadku wydaje się, że aby mieć pewność co do pełnej ochrony antykoncepcyjnej, warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy przez pierwsze 7 dni zażywania tabletek antykoncepcyjnych.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.