Czy mogło w taki sposób dojść do zapłodnienia?

Witam. Od około 2 lat stosowałam jako metodę antykoncepcji tabletki Sylvia 30. Postanowiłam je jednak odstawić. Nie zrobiłam tego jednak po zakończeniu opakowania, a w trakcie - 14 dniu cyklu, bo tyle tabletek zażyłam. Od razu po tym normalnie dochodziło do stosunków podczas których mogło dojść do zapłodnienia. Około tydzień po odstawieniu tabletek zaczęłam plamić, ale bardzo obficie. Co chwila chodziłam do toalety zmieniać podpaskę a i tak wszystko na czym usiadłam było zabrudzone. Czy to normalne? Czy po odstawieniu w taki sposób mogło dojść do zapłodnienia? Mój prawidłowy okres powinien pojawić się dopiero za 8 dni a od wczoraj zaczęłam krwawić.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

odstawienie tabletek w połowie opakowanie może zwiększyć ryzyko zaburzeń hormonalnych, mogących spowodować opóźnienia menstruacji czy plamienia śródcykliczne – mają one jednak charakter przejściowy.

Trudno powiedzieć, czy kilka dni po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogło dojść do zapłodnienia, ale teoretycznie jest to możliwe. Przede wszystkim owulacja może wystąpić przed miesiączką, a w dodatku bardzo często pojawia się nawet dzień lub dwa po odstawieniu pigułek.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Proszę pamiętać, że miesiączka nie musi wystąpić w oczekiwanym terminie – uregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu może trwać nawet kilka miesięcy, w czasie których menstruacje mogą pojawiać się nieregularnie, do tego mogą również występować plamienia acykliczne.

O innych przyczynach brązowych plamień z pochwy przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.