Czy po takim stosunku może nie nastąpić zapłodnienie?

Witam. W maju skończyłam blistr z tabletkami od czerwca nie stosuje tabletek antykoncepcyjnych staramy się z mężem o dziecko, uprawiamy seks bez zabezpieczeń i zarówno w czerwcu jak i w lipcu dostałam miesiączki,o co chodzi czy mozliwe jest ze nie doszło do zapłodnienia skoro w dni płodne uprawialiśmy seks? A może trzeba odczekać po zażywaniu tabletek ? Proszę o pomoc bo już wariuję mój lekarz zapewniał mnie ze zaraz po odstawieniu zajdę w ciąże a tu jednak nie...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę uzbroić się w cierpliwość – płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych faktycznie wraca od razu, niekiedy owulacja ma miejsce już dzień po zażyciu ostatniej pigułki, ale nie jest to regułą ani gwarantem zapłodnienia w I cyklu po odstawieniu antykoncepcji. Zatem Pani ginekolog pewnie właśnie to miał na myśli, informując o możliwości zajścia w ciążę. Więcej na temat płodności po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej przeczyta Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Ustabilizowanie się gospodarki hormonalnej może potrwać – nawet do kilku cykli. Ponadto na zapłodnienie wpływa szereg czynników, zatem współżycie podczas owulacji nie jest równoznaczne z zapłodnieniem. Stan zdrowia kobiety czy jakość nasienia partnera to tylko kilka z wielu części składowych płodności par. Proszę również pamiętać, że stres znacząco wpływa na efekt starań o dziecko. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/trudnosci-z-zajsciem-w-ciaze.

Pomocą w staraniach o dziecko mogą być testy owulacyjne – pozwolą na określenie najlepszego momentu na poczęcie. W zależności od wieku diagnostyka niepłodności odbywa się po 6 miesiącach nieudanych starań lub w przypadku młodszych par – nawet po roku. Zatem sugeruję, by dali sobie Państwo czas.

Być może pomocny będzie również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-zajsc-w-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.