Czy jest duża szansa że doszło do zapłodnienia?

Odstawienie tabletek. Jaka jest szansa na ciążę? 21 stycznia wzięłam ostatnią tabletkę z opakowania. 22 współżyłam z chłopakiem. 25go pojawiło się krwawienie z odstawienia, niestety nie rozpoczęłam kolejnego opakowania. Czy jest szansa że doszło do zapłodnienia? Czekam na wizytę u ginekologa

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie

działanie tabletek antykoncepcyjnych polega na blokowaniu owulacji i zagęszczaniu śluzu w szyjce macicy, co jest równoznaczne z brakiem możliwości zajścia w ciąże przez kobietę.

Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek powrót do owulacji jest nieunikniony, a więc zapłodnienie staje się możliwe. W Pani przypadku zajście w ciąże jest bardzo mało prawdopodobne, jednak w pewien sposób wykonalne. U dużej ilości kobiet owulacja wraca bardzo szybko i nawet w ciągu 6 miesięcy po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej udaje im się zajść w ciążę.

Aby upewnić się o ewentualnym zapłodnieniu, zalecamy wykonanie testu ciążowego oraz kontakt z lekarzem ginekologiem.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami w celu lepszego zrozumienia problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek

https://parenting.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.