Czy jest szansa na ciążę w cyklu zaraz po odstawieniu tabletek?

Witam. 8 lipca br wziąłem ostatnia tabletkę (novynette stosowałam 2 miesiące). 12 lipca wystąpiło krwawienie z odstawienia i trwało do 16 lipca. Po skończonym krwawieniu regularnie współżyłam z mężem bez zabezpieczenia, bez obaw o ciąże, ponieważ chcemy bejbika. Od tygodnia mam wstręt do ulubionej kawy, odrzuca mnie od papierosów, bo podpalalam troszkę, występuje ból w podbrzuszu, ślinotok, wstręt do słodyczy No i nie mam miesiączki. Cykle zwykle trwały 30 dni. Czy jest szansa na ciąże w cyklu zaraz po odstawieniu tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, czy doszło do zapłodnienia, jednak faktem jest zwiększona płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Jak informują lekarze, bardzo często już kilka dni po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej może wystąpić owulacja, a co za tym idzie zajście w ciążę jest niewykluczone. Szczegółowo omawia to zagadnienie materiał dostępny pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Tak również może być w Pani przypadku – jeśli po skończonym krwawieniu z odstawienia nie rozpoczęła Pani kolejnego blistra pigułek hormonalnych, co spowodowało pojawienie się owulacji, podczas której Pani współżyła, to warto wykonać test ciążowy – najwcześniej po ok. 10-14 dniach od stosunku płciowego.

Dolegliwości, które Pani opisuje są typowe dla ciąży, choć raczej niewielki odsetek kobiet odczuwa je dotkliwie na tak wczesnym etapie domniemanej ciąży. Więcej na ten temat w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.