Czy mogłam zajść w ciążę podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Witam. Moje pytanie to czy mogę być w ciąży. Mianowicie do stosunku doszło 26.02, a dziś jest 03.03. na codzien stosuje tabletki antykoncepcyjne ale temyego dnia jej nie przyjęłam jak i w następnych dniach ponieważ zgubiłam opakowanie tabletek. Według mojej ostatniej miesiączki, która miała miejsce 13 lutego wypadał okres dni płodnych, a w niektórych obliczeniach nawet owulacja. Wytrysk nie był pełen w środku. Po jakim czasie od odstawienia antykoncepcji występuje owulacja i jaka jest szansa, że mogło dojść do zapłodnienia? Dodam, że dzisiaj pobolewa mnie podbrzusze i nie wiem jak to interpretować, czy to już może być efekt odstawienia czy zwyczajnie stres.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nie występują naturalne menstruacje ani owulacja. Pominięcie tabletek antykoncepcyjnych wiąże się jednak z obniżeniem skuteczności tej formy antykoncepcji, a co za tym idzie – pojawia się ryzyko powrotu owulacji oraz zajścia w ciążę.

Powrót owulacji po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest kwestią indywidualną. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że na skutek tego stosunku może zajść Pani w ciążę. Pobolewanie podbrzusza może mieć wiele różnych przyczyn – od stresu po odstawienie pigułek. W obecnej sytuacji najlepiej odczekać 14 dni i wykonać test ciążowy.

W naszym serwisie pojawiały się podobne pytania o powrót owulacji po odstawieniu tabletek. Znajdzie je Pani pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-owulacja-moze-pojawic-sie-natychmiast-po-odstawieniu-tabletek,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-jakim-czasie-od-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-wraca-plodnosc,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-jakim-czasie-od-pominiecia-tabletki-moze-wystapic-owulacja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.