Czy faktycznie nastąpiło u mnie zapłodnienie?

Stosuje tabletki vibin mini od roku. W drugim tyg przyjmowania tabletek odstawiłam je. Z mężem podjęliśmy decyzje o staraniu się o dziecko. Przez 5 dni po odstawieniu tabletek robiłam testy owulacyjne i wychodziły one pozytywnie. Czy takie testy są wiarygodne? Czy wynik mógł być nie prawdziwy? Jest jakaś szansa ze uda nam się zajść za tym podejściem w ciąże? Kiedy najwcześniej wykonać badanie z krwi? Oraz kiedy najwcześniej mogę udać się do ginekologa ponieważ mam prace bardzo stresująca zmianowa i związana z noszeniem ciężkich rzeczy. Czy ginekolog może od razu wypisać L4? Jeśli w rodzinie były przypadki poronień?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

możliwość zajścia w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych następuje w momencie powrotu owulacji. Każdy organizm reaguje jednak inaczej, dlatego u jednych kobiet płodność wraca bardzo szybko i zapłodnienie możliwe jest tuż po odstawieniu antykoncepcji, a u innych potrzeba więcej czasu.

Więcej informacji na temat płodności po odstawieniu tabletek znajdzie Pani w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Jeśli chodzi o testy owulacyjne to są one wiarygodne, jednakże przewidują one wystąpienie owulacji, a nie ją potwierdzają. Szanse na ciążę są kwestią indywidualną. Najwcześniej można wykonać test ciążowy z krwi po 7-10 dniach od zbliżenia. Do ginekologa najlepiej natomiast się udać w 6-8 tygodniu ciąży. Wówczas będzie mógł potwierdzić ciążę oraz jej rozwój. Co do zwolnienia proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem. W momencie potwierdzenia ciąży pracodawca będzie również musiał dostosować stanowisko pracy do Pani stanu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.