Czy testy owulacyjne są wiarygodne?

Witam Czy testy owulacyjne dostępne w aptekach mogą być godne zaufania jeśli chce się wyznaczyć dni płodne i niepłodne ? Czy w wieku 32-35 lat kobiecie może być trudniej zajść w ciąże jak przed 30?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

testy owulacyjne, dostępne w aptece są wiarygodne, natomiast starania o ciążę warto poprzedzić poznaniem mechanizmu funkcjonowania własnego organizmu – nauczenie się wyznaczania dni płodnych z pewnością będzie pomocne przy staraniach o dziecko.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-obliczania-dni-plodnych.

Co do płodności, to choć obecnie mówi się o tym, że kobieca płodność znacznie się wydłużyła, to jednak wciąż najlepszym, z biologicznego punktu widzenia, momentem na ciążę jest wiek między 25. a 30. rokiem życia. Przy czym warto zaznaczyć, że szczyt płodności wypada w 25. roku życia, a po 30. płodność maleje, choć termin „późna ciąża” dotyczy dopiero kobiet po 35. roku życia. Teoretycznie jednak zdrowe, regularnie miesiączkujące kobiety bez problemu mogą zajść w ciążę po trzydziestce, choć warto pamiętać, że im dłużej odkładana jest decyzja o macierzyństwie, tym ewentualne ryzyko wad wrodzonych płodu jest coraz większe.

Więcej na temat późnego macierzyństwa dowie się Pani z naszego artykułu, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-po-35-roku-zycia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.