Dlaczego mam problem z zajściem w ciąży?

Dzień dobry ! Mam 21 lat i pod koniec czerwca poroniłam. Byłam w 9 tygodniu . Na szczęście nie był potrzebny zabieg łyżeczkowania . Lekarz powiedział , ze nie widzi przeciwskazania do ponownych prób zajścia w ciąże przy pierwszej kolejnej owulacji . Monitoruje dni płodne testami owulacyjnymi , ale jak do tej pory nie udało sie zajść w ciąże . Czy powinnam zacząć sie martwić ? Czy jest to normalna sytuacja ?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

poronienie nie zawsze musi oznaczać jakiś problem zdrowotny – zdarza się to nawet u 10% kobiet, które zachodzą w ciążę. Choć jest to trudne doświadczenie, to bardzo często po pierwszym poronieniu wielu kobietom udaje się zajść i donosić kolejną ciążę.

Niekiedy w ustaleniu przyczyny poronienia pomocne są badania histopatologiczne materiału biologicznego. Zazwyczaj badania takie wykonuje się przy poronieniach o charakterze nawrotowym. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka.

Jeśli chodzi o starania o zajście w ciążę, to jedyne, co mogę doradzić w tym miejscu, to cierpliwość. Diagnostykę płodności u par, które starają się o dziecko, podejmuje się po 12 miesiącach bezskutecznych prób zapłodnienia. Oznacza to, że brak rezultatu w okresie poniżej roku jest częstym zjawiskiem, nierzadko podyktowanym fizjologią. Natomiast w przypadku gdy mimo upływu czasu nie zajdzie Pani w ciążę, to warto skonsultować się z ginekologiem lub zgłosić bezpośrednio do kliniki leczenia niepłodności. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-nieplodnosci-zenskiej.

Zachęcam również do lektury tego artykułu, może okazać się pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-najczesciej-dochodzi-do-poronienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.