Jak postępować by donosić ciążę?

Jestem w 10 4tc, pierwszą ciąże miałam obumarła w 7tc czy tą ciąże donoszę? Co powinnam zrobić aby kolejny raz nie stracić dziecka

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie sposób jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie napisała Pani, czy wystąpiły jakieś komplikacje bądź zna Pani przyczynę poronienia.

Niemniej warto wspomnieć, że szacunkowo aż 15% rozpoznanych ciąż ulega poronieniu i o wiele więcej tych, które nie zostały rozpoznane. Bardzo często poronienie ma miejsce w pierwszych tygodniach ciąży i nie oznacza wcale, że sytuacja taka powtórzy się w kolejnych ciążach.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka.

W tej chwili prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw – o poronieniach nawykowych, wymagających wnikliwej diagnostyki, mówi się, gdy dojdzie do 3 następujących po sobie utratach ciąży.

Póki co zatem powinna Pani zachować spokój, ponieważ stres jest niewskazany w okresie ciąży, a o ewentualnych wątpliwościach i obawach porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badania-w-pierwszym-trymestrze-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.