Jakie badania wykonać po poronieniu u 20-latki?

Poroniłam w 10 tygodniu ciąże dobrze, poronienie było wywoływane bo nie doszło do samoistnego przez dwa tygodnie. Dziś mija 9 miesięcy odkąd zaczęliśmy starania ale na teście pokazują się tylko bardzo blade kreski. Nie mogę zajść w ciąże, jaka może być przyczyna co teraz czy powinnam zrobić badania. Tracę już nadzieje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ponieważ nie wspomina Pani, kiedy pokazały się kreski na teście ciążowym, trudno domniemywać przyczyny ich pojawienia się, natomiast z pewnością wskazują na obecność hormonu beta hCG w moczu. Hormon ten, nazywany gonadotropiną kosmówkową, obecny jest w organizmie ludzkim tylko w przypadku zapłodnienia lub niektórych typów nowotworów. Jeżeli dwie blade kreski zobaczyła Pani w okienku testu wykonanego niedawno, proszę ponowić test za kilka dni lub udać się do laboratorium na badanie z krwi na oznaczenie stężenia beta hCG. Jeżeli wynik będzie wynosił <5 mIU/ml, to może to oznaczać zapłodnienie. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Poronienie na wczesnym etapie ciąży zdarza się stosunkowo często – również zdrowym kobietom (nawet do 15% rozpoznanych ciąż). Dlatego też badania mające na celu ustalenie przyczyny poronień tzw. nawykowych są koniecznością po 2-3 z rzędu poronieniach. W Pani przypadku jest na to za wcześnie, natomiast brak ciąży po upływie mniej więcej roku może być wskazaniem do rozpoczęcia diagnostyki w poszukiwaniu źródła niepłodności. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/bezplodnosc-a-nieplodnosc.

W tej sytuacji najlepiej zwrócić się do poradni zajmującej się leczeniem niepłodności, gdzie specjaliści są w stanie zadecydować o konkretnych badaniach. Najczęściej rozpoczyna się od badań hormonalnych kobiety oraz oceny narządu rodnego poprzez badanie palpacyjne, wziernikowanie i USG transwaginalne. Od wyniku tych badań będzie zależał kierunek dalszej diagnostyki. O niej może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-nieplodnosci.

Być może zainteresuje Panią również materiał dotyczący poronień: https://portal.abczdrowie.pl/poronienie-przyczyny-i-profilaktyka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.