Czy karmienie może podwyższyć poziom bhch?

mam 10mc dziecko, które karmię piersią, ale od 5mc mam regularnie miesiączki. Ostatnio; kres mi się spóźnia. Ale na testach ciążowych 2 kreska jest ledwo widoczna. Czy to jest ciąża, czy karmienie może podwyższyć poziom beta HCG?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

betahCG to hormon, który pojawia się w organizmie ludzkim tylko w kilku przypadkach – jednym z nich jest ciąża, natomiast inne mają związek z pewnymi nowotworami lub zażywanymi lekami – najczęściej są to farmaceutyki stosowane w leczeniu niepłodności. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Laktacja nie ma żadnego wpływu na wzrost poziomu gonadotropiny, zatem jeżeli test ciążowy pokazał dwie kreski, to prawdopodobnie jest Pani w ciąży. Ponieważ wspomina Pani, że druga kreska jest słabo widoczna, to niewykluczone, że wykonała Pani test ciążowy za wcześnie i poziom beta hCG jest za niski. Dla pewności sugeruję powtórzenie testu za kilka dni lub wykonanie testu z krwi w laboratorium – jest dużo bardziej miarodajne.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-test-ciazowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.