Co oznaczają dwie mocne kreski na teście ciążowym?

Co oznaczają dwie mocne kreski na teście ciążowym jeśli to który to może być tydzien.

Redakcja abcZdrowie

Witam, dwie kreski na teście ciążowym oznaczają wynik pozytywny, to jest ciążę. Domowe testy ciążowe wykrywają gonadotropinę kosmówkową (beta hCG) w moczu kobiety. Poziom tego hormonu sukcesywnie i gwałtownie rośnie przez pierwsze miesiące ciąży, lecz na podstawie testu zakupionego w drogerii czy aptece nie sposób ocenić, który to jest tydzień ciąży. Jeśli chce Pani wiedzieć więcej na temat działania testu ciążowego, zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-test-ciazowy. Zwyczajowo, po uzyskaniu dodatniego testu ciążowego, kobiety umawiają się na pierwszą wizytę do ginekologa, gdzie ten po dokonaniu badania oraz zleceniu oznaczenia poziomu beta hCG z krwi, jest w stanie ocenić wiek ciąży. W razie wątpliwości, może Pani ponowić wykonanie testu, zanim zapisze się Pani na wizytę. Bardzo rzadko zdarza się, że test ciążowy jest wadliwy albo że fałszywie pokazuje wynik pozytywny, jednak nie jest to wykluczone. Zrobienie kolejnego testu po terminie spodziewanej miesiączki pozwoli zyskać pewność co do wyniku. Choć nie jest to częste, może się zdarzyć, że wynik dodatni nie jest związany z ciążą – to ryzyko wpisane w użycie domowego testu ciążowego. Zachęcam do zapoznania się z naszą infografiką, która pokazuje, co może mieć wpływ na uzyskanie niewłaściwego wyniku testu: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.