Czy grzybica pochwy moze opóźnić okres?

Dzień dobry mam takie pytanie czy grzybica pochwy moze opóźnić okres bo test robilam i wyszla jasna druga kreska a wcale nie ciemnieje wcale i co mam zrobic w takim przypadku

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie, grzybica pochwy ani inne infekcje intymne nie zafałszowują wyniku testu ciążowego ani nie powodują opóźnienia miesiączki. Wyjątkiem są niektóre leki zawierająca hormon beta hCG oraz nowotwory (również jest to wąska grupa powodująca wzrost hormonu we krwi), natomiast zasadniczo przyjmuje się, że pozytywny wynik testu ciążowego oznacza zapłodnienie. O testach ciążowych może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-test-ciazowy.

W przypadku gdy druga kreska jest jaśniejsza należy ponowić test, najlepiej w odstępie czasowym kilku dni – prawdopodobnie poziom gonadotropiny kosmówkowej jest za niski, by wybarwić kreskę na teście odpowiednio. Może Pani również wykonać badanie laboratoryjne z krwi na obecność beta hCG, które precyzyjnie określi stężenie hormonu, a tym samym rozwieje Pani wątpliwości. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.